Lista aktualności
TVN w Nadleśnictwie Szczecinek
W niedzielę, 31 sierpnia, Wyjazdowa Prognoza Pogody TVN zawitała wraz z Pogodynką Omeną Mensah do szczecineckich lasów.
Gośćmi Omeny byli tego dnia leśnicy z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku. I tak: Dyrektor RDLP, Sławomir Cichoń opowiadał o tym, że pomimo tego, iż leśnicy wycinają w lesie drzewa, to lasów w Polsce przybywa! Dzieje się tak, ponieważ w miejsce wyciętych drzew sadzone są nowe, a niezależnie od tego, leśnicy sadzą las w miejscach, gdzie go jeszcze do tej pory nie było. W ten sposób rocznie przybywa 500 milionów drzew!
Z kolei Andrzej Brusiło, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Szczecinek opowiadał o szczecineckich bielikach, przypominając, że wbrew obiegowej opinii bieliki nie są orłami i należą do grupy ptaków zwanych orłanami.
Katarzyna Klimek, edukator leśny z Nadleśnictwa Szczecinek, przybliżyła widzom stacji TVN Meteo ścieżki przyrodniczo-leśne, jakie znajdują się w podszczecineckich lasach.
Byli też goście z Nadleśnictwa Bytów: Karolina Dąbrowska i Jerzy Sudoł – pasjonaci leśnych biegów na orientację, którzy opowiadali o tej niezwykłej dyscyplinie sportu.
W kolejnym wejściu „na żywo" Omenaa Mensah zaprezentowała widzom TVN Meteo „Poradnik leśnego wędrowca" autorstwa Janusz Rautszko, nadleśniczego Nadleśnictwa Szczecinek. Przy koszu pełnym grzybów miała miejsce sympatyczna rozmowa zarówno o tym jak i jakie zbierać grzyby, jak również o tym, że nasze wyobrażenia o lesie często mijają się z rzeczywistością. Jako jeden z przykładów podano fakt, że wbrew powszechnemu przekonaniu, bocian bardzo niechętnie zjada żaby, żywiąc się przede wszystkim owadami i myszami!
Przez cały czas trwania programu, który nadawany był z Mysiej Wyspy, na oczach widzów TVN Meteo i TVN 24 powstawała rzeźba Leśnego Wędrowca, dłuta leśniczego szkółkarza z Nadleśnictwa Bobolice – Krzysztofa Dyka. Postać ukrytego w trzcinach Leśnego Wędrowca, fotografującego otaczającą go przyrodę nawiązuje do tematyki „Poradnika Leśnego Wędrowca" i jest jego plastycznym uzupełnieniem.
Rzeźba Leśnego Wędrowca do końca lata pozostanie na Mysiej Wyspie. Przechowana w okresie jesienno-zimowym w jednej z leśniczówek, powróci tu w pierwszych dniach maja.
fot. Mirek Korkus