Lista aktualności Lista aktualności

Powiatowa Narada z Ochrony Przeciwpożarowej Szczecinek 2015

W dniu 18.03.2015r. odbyła się Powiatowa Narada z Ochrony Przeciwpożarowej Szczecinek 2015. Naradę zorganizowało Nadleśnictwo Szczecinek przy udziale Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku. W naradzie uczestniczyli przedstawiciele Nadleśnictw: Czaplinek, Czarnobór, Bobolice, Borne Sulinowo, Miastko, Połczyn Zdrój i Tychowo, a także przedstawiciele Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinku i Człuchowie, Starostwa Powiatowego w Szczecinku, Powiatowego Zarządu Dróg w Szczecinku, Komendy Powiatowej Policji w Szczecinku, a także przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gmin Szczecinek, Barwice, Biały Bór, Borne Sulinowo i Grzmiąca.

W trakcie trwania spotkania dokonana została aktualna ocena stanu bezpieczeństwa, w zakresie ochrony przeciwpożarowej lasów dla poszczególnych nadleśnictw uczestniczących w naradzie. Podkreślono dobrą współpracę nadleśnictw ze strażą pożarną związaną z bezpieczeństwem terenów leśnych i bezpośrednio do nich przyległych.
Przedstawiciele nadleśnictw i straży pożarnej zaprezentowali dane dotyczące statystyk związanych z ochroną przeciwpożarową lasów. Liczba pożarów i ich zasięg z roku na rok się zmniejsza i jest to efekt doskonale skoordynowanej pracy strażaków i leśników! Punkty Alarmowo Dyspozycyjne, wozy gaśnicze, bazy sprzętu przeciwpożarowego, dostrzegalnie, loty patrolowe śmigłowców – to tylko niektóre elementy składające się na obraz ochrony przeciwpożarowej w Lasach Państwowych.

Podczas narady podkreślono także ogromną wartość edukacji, dzięki której nawet najmłodsze dzieci wiedzą, jak wielkim zagrożeniem dla lasu jest ogień.

Termin narady nie jest przypadkowy, to właśnie wiosną odnotowujemy największą ilość pożarów. Co roku w pożarach wywołanych wypalaniem traw giną ludzie, w tym podpalacze, przypadkowe osoby oraz strażacy!!!

Pożary traw powodują również spustoszenie flory i fauny. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków gniazdujących na ziemi. Palą się gniazda już zasiedlone, a zatem z jajeczkami lub pisklętami (np. tak lubianych przez nas skowronków). Dym uniemożliwia pszczołom i trzmielom oblatywanie łąk. Owady  giną w płomieniach, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin. Giną zwierzęta domowe, które przypadkowo znajdą się w zasięgu pożaru  (tracą orientację w dymie, ulegają zaczadzeniu). Dotyczy to również zwierząt leśnych, takich jak sarny, jelenie, dziki, borsuki, czy zające. W płomieniach lub na skutek podwyższonej temperatury ginie wiele pożytecznych zwierząt kręgowych: płazy (żaby, ropuchy, jaszczurki) i ssaki (krety ryjówki, jeże, kuny, nornice, badylarki, ryjówki i inne drobne gryzonie).
Przy wypalaniu traw giną dżdżownice, pożyteczne mrówki, biedronki, i inne owady. Apelujemy i przypominamy: WYPALANIE TRAW JEST PRZESTĘPSTWEM!