Lista aktualności Lista aktualności

Poradnik - na biwak do lasu

Na biwak do lasu? Dlaczego nie! Ważne, by odpowiednio się do niego przygotować.

Na terenie Nadleśnictwa Szczecinek znajduje się ponad 90 różnego rodzaju obiektów turystycznych – miejsc biwakowania, szlaków rowerowych, pieszych, kajakowych, miejsc postoju pojazdów i obozowisk harcerskich. Czyste jeziora i sosnowe, grzybne lasy to najlepsze miejsca na wypoczynek. Jeziora Drężno, Wierzchowo, Dołgie czy Spore od wielu lat przyciągają miłośników odpoczynku na łonie przyrody z dala od zgiełku. Jak się do niego przygotować?

Skorzystajcie z naszego krótkiego poradnika:

1. Gdzie jechać? Wszystkie miejsca turystyczne znajdujące się na terenie Lasów Państwowych można znaleźć w nowym serwisie Czas w las. Na mapie znajdź interesującą Cię lokalizację, a następnie skontaktuj się z wybranym nadleśnictwem. W Nadleśnictwie Szczecinek wystarczy zadzwonić do wybranego leśniczego (lista leśnictw wraz z numerami telefonów znajduje się w zakładce Kontakt) lub do Nadleśnictwa pod nr tel. 94 37436 11, mail: szczecinek@szczecinek.lasy.gov.pl

W ten sposób będziesz miał pewność, że wybrane przez Ciebie miejsce nie jest zajęte. Leśniczy wystawi także odpowiednie zezwolenie na pobyt i ewentualny dojazd do miejsca biwakowania.

2. Czy muszę zgłaszać swój pobyt? Tak, jeśli wybierasz się na kilkudniowy biwak (powyżej dwóch dni) lub/i planujesz spędzić go w większym gronie (powyżej dziewięciu osób).

3. Czy mogę dojechać samochodem? Nie wszędzie! Samochód zostawiamy w miejscu wyznaczonym, czyli na miejscu postoju pojazdów (lokalizację wszystkich takich miejsc znajdziesz w serwisie czaswlas.pl). Podczas zgłoszenia pobytu leśniczy dokładnie wskaże, gdzie możliwy jest dojazd i gdzie należy zostawić auto. Należy pamiętać, że za wjazd do lasu grozi mandat do 500 zł. Przepisy te są bardzo istotne, bo w przypadku pożaru, niewłaściwie pozostawiony na poboczu drogi leśnej samochód, może zablokować strażakom możliwość dojazdu i uniemożliwić im podjęcie akcji gaśniczej.

4. Czy mogę rozpalić ognisko? W lesie nie można używać otwartego ognia, a minimalna odległość od ściany lasu powinna wynosić 100 m. Rozpalić ognisko można jedynie w miejscach do tego wyznaczonych. Na terenie Nadleśnictwa Szczecinek takie miejsce znajduje się w leśnictwie Spore, nad rzeką Gwdą. Jest tam także wiata, pod którą można schronić się w przypadku deszczu, miejsce do zwodowania kajaków oraz miejsce biwakowania. Pobyt należy zgłosić u leśniczego: Aleksandra Dolak tel. 784908960.

W pozostałych miejscach biwakowania dopuszczamy używanie turystycznych kuchenek gazowych.

5. Jak zadbać o czystość? Na dłuższy pobyt proponujemy zamówić toaletę przenośną, o czym należy powiadomić leśniczego. W pozostałych przypadkach prosimy o zachowanie w myśl zasady niepozostawiania po sobie śladu #LeaveNoTrace (niezbędna na biwaku okaże się saperka). Śmieci zabieramy ze sobą z powrotem do domu. Na terenie naszego nadleśnictwa nie ma koszy na śmieci! To bardzo ważne byśmy pozostawili po sobie miejsce w takim stanie, w jakim chcielibyśmy je zastać.

6. Gdy zmieni się pogoda… Najważniejsze jest bezpieczeństwo. Podczas pobytu na bieżąco sprawdzaj serwisy pogodowe, uważaj na alerty, a gdy zauważysz zmianę pogody zwiń biwak i udaj się w bezpieczne miejsce (do najbliższej wioski, świetlicy wiejskiej). Nie czekaj do ostatniej chwili! Pogoda może zmienić się bardzo szybko, a silny wiatr łamie i wywraca nawet zdrowe drzewa.

Burza to także ryzyko porażenia piorunem. Zadbaj, by nie znajdować się na najwyższym puncie w okolicy - wyładowania atmosferyczne zazwyczaj szukają najkrótszej drogi między chmurą a ziemią. Gdy zastanie nas burza powinniśmy poszukać w miarę bezpiecznego miejsca, jak najniżej usytuowanego, najlepiej też usiąść na plecaku jeśli go posiadamy lub „zwinąć się w kulkę" tzw. w pozycję embrionalną, w żadnym wypadku nie opieraj się o drzewo lub skałę. Nigdy nie wolno szukać schronienia na ambonie, pod drzewami, masztami, latarniami, słupami linii energetycznych i wolno stojącymi wieżami. Pamiętaj, że burza w lesie może stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo.

Pozostałe ważne informacje znajdują się na załączonych infografikach. Pamiętaj, że dobre przygotowanie do wypoczynku w lesie to podstawa. Potem tylko pakowanie, załadowany telefon komórkowy, preparat przeciw insektom i… Czas w las! Zapraszamy!