Lista aktualności Lista aktualności

Ogólnopolskie Święto Lasu

21 kwietnia 2015 r., na terenie Leśnictwa Spore w Nadleśnictwie Szczecinek miało miejsce niezwykłe sadzenie lasu. Impreza zorganizowana została w ramach obchodów Ogólnopolskiego Święta Lasu przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Szczecinku, Nadleśnictwo Szczecinek i Nadleśnictwo Czarnobór.

Na miejsce zbiórki pod wieżą w Leśnictwie Spore przybyli zaproszeni goście: przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, dyrektorzy spółek miejskich oraz szczecineckich szkół, Amazonki ze Stowarzyszenia Amazonek w Szczecinku, przedstawiciele lokalnych mediów, a także pracownicy RDLP w Szczecinku oraz Nadleśnictw: Szczecinek i Czarnobór. Gości przywitali Dyrektor RDLP w Szczecinku, Sławomir Cichoń oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Szczecinek, Janusz Rautszko.

Po krótkim instruktażu, jak sadzić, by drzewka się przyjęły, rozdano szpadle, rękawiczki i sadzonki i już można było przystąpić do pracy. Po wysiłku, na naszych gości czekał zasłużony odpoczynek. Był to czas na wymianę wrażeń z pracowitego przedpołudnia. Chętni zmierzyli się jeszcze z wysokością, wspinając się na wieżę obserwacyjno–widokową, skąd z tarasu usytuowanego na wysokości 37 metrów mogli podziwiać niezwykły widok na okolicę. Nie zabrakło także chętnych do zabawy w rozpoznawanie odgłosów zwierząt.  Bezkonkurencyjni  w tej zabawie okazali się Komendant Komendy Powiatowej Policji w Szczecinku Józef Hatała, Komendant Państwowej Straży Pożarnej Adam Serafin i Wójt Gminy Szczecinek Ryszard Jasionas. Każdy z uczestników Ogólnopolskiego Święta Lasu otrzymał pamiątkowy medal z mapą, aby za kilka, kilkanaście lat móc wrócić w to miejsce i posłuchać, jak posadzony własnoręcznie las szumi…

„W spadku po praojcach naszych tkwi w każdym z nas umiłowanie lasu. Atawizm jest na tyle silny, że miłości i przywiązania do lasu nie da się z nas wykorzenić" – te słowa wypowiedziane przez Prezydenta Mościckiego, 80 lat temu, są nadal aktualne! Święto Lasu to doskonała okazja do przypomnienia: Lasów w Polsce przybywa! Leśnicy każdego roku sadzą 500 mln drzew!